Velikonoce se slaví na různých kontinentech s odlišnými tradicemi a zvyky. Ať už jde o křesťanské obřady, lidové slavnosti nebo netradiční oslavy, Velikonoce mají v každé části světa svůj jedinečný charakter.

Zvyky a speciality v Česku a okolních zemích

V Česku, na Slovensku a v Maďarsku je Velikonoční pondělí spojeno s pomlázkou a poléváním vodou, což má ženám zajistit zdraví a krásu. V Polsku nosí lidé o Bílé sobotě košíky s jídlem do kostela, aby byly posvěceny. V Německu a Rakousku se zapalují velikonoční ohně, symbolizující příchod jara, světlo a naději.

V Česku patří k Velikonocům mazanec, sladké kynuté pečivo s rozinkami, a velikonoční beránek z piškotového těsta. Nechybí ani velikonoční nádivka, připravovaná s uzeným masem, vejci a jarními bylinkami.

Na Slovensku se peče paska, sladký bohatý chléb zdobený křížem. Součástí velikonočního menu je také syrová hrudka, připravovaná z vajec a mléka.

Poláci slaví Velikonoce s żurkem, zakysanou polévkou s vejcem a klobásou, a białou kiełbasou (bílou klobásou). Sladkou tečku tvoří babka, nadýchaný piškotový koláč.

V Rakousku a Německu se Velikonoce neobejdou bez jehněčí pečeně, která symbolizuje Kristovu oběť, a sladkého pleteného chleba Osterzopf.

V Maďarsku je velikonoční specialitou kalács, sladký pletený chléb podobný české vánočce. Na stole nesmí chybět uzená šunka s vejci, křenem a zeleninou.

Zvyky a speciality v Evropě

Velikonoce jsou v Evropě jedním z nejvýznamnějších svátků, a přestože se slaví napříč kontinentem, v různých zemích se tradice i velikonoční pokrmy liší.

Ve Velké Británii je hledání čokoládových vajíček oblíbená velikonoční zábava pro děti. V Itálii je tradiční „výbuch vozu“, kdy vysoký opulentní vůz naplněný pyrotechnikou exploduje na náměstí ve Florencii a tak se odehraje velkolepá show. Ve Španělsku oslavy trvají celý týden (Svatý týden) – velkolepá náboženská procesí. V Portugalsku navštěvují kněží domácnosti a žehnají rodinám. Ve Švédsku děti chodí od domu k domu převlečené za čarodějnice, podobně jako na Halloween.

Typickým svátečním pokrmem ve spoustě zemích je jehněčí, mimo Portugalska, kde je tradiční velikonoční pokrm pečené kůzle. Oblíbené jsou koláče – ovocný s marcipánem, sladký koláč s čokoládovými figurkami a vejci, řecký sladký pletený chléb podobný naší vánočce, italský slaný koláč plněný ricottou, špenátem a vejci nebo velikonoční koláč ve tvaru holubice. A v severských zemích je specialitou i sezónní velikonoční pivo.

Zvyky a speciality v Severní Americe

Ve Spojených státech a Kanadě jsou Velikonoce spíše rodinným svátkem. Děti se těší na Easter Egg Hunt, tedy hledání velikonočních vajíček schovaných v zahradě. Oblíbeným symbolem je také Easter Bunny (velikonoční zajíček), který podle legendy přináší dětem sladkosti.

Nejoblíbenější velikonoční hlavní chod v USA i Kanadě je šunka glazovaná medem, javorovým sirupem, hořčicí nebo hnědým cukrem podávána s ananasem nebo bramborovou kaší. Méně běžná než šunka je jehněčí pečeně symbolizující křesťanskou tradici „Beránka Božího“. Oblíbenou velikonoční pochoutkou pocházející z Británie jsou i sladké, lehce kořeněné kynuté bochánky s rozinkami, zdobené křížem. A pro děti americké velikonoční sladkosti: čokoládové velikonoční zajíčky plněné krémem, želé bonbony v pestrých barvách a pěnové cukrové figurky ve tvaru kuřátek a zajíčků.

Zvyky a speciality v Jižní Americe

V Mexiku a Brazílii jsou Velikonoce velmi emotivní svátky, doprovázené velkolepými průvody, hudbou a tancem. Lidé oblékají tradiční kostýmy a inscenují pašijové hry, připomínající Kristovo ukřižování. V Guatemale jsou ulice pokryté nádhernými barevnými koberci z pilin a květin, po nichž prochází velikonoční průvod.

Pro Mexiko je typický sladký chlebový pudink s rozinkami, ořechy, skořicí a taveným sýrem symbolizující Kristovo utrpení. V Brazílii je jedním z hlavních velikonočních pokrmů sušená treska, která se tradičně připravuje s bramborami, vejci, olivami a cibulí. Na Velikonoce jsou v Jižní Americe velice populární i polévky – sýrová, krevetová, rybí a v Ekvádoru hustá postní polévka z mléka, tresky, dýně a dvanácti druhů luštěnin a obilovin (symbolizujících 12 apoštolů).

Zvyky a speciality v Asii

V Asii nejsou Velikonoce tak rozšířené jako v Evropě či Americe, protože křesťanství zde není dominantním náboženstvím. Přesto existují křesťanské komunity, zejména na Filipínách, v Indii, Libanonu či Jižní Koreji, které Velikonoce slaví. V Indii, kde je křesťanství menšinovým náboženstvím, probíhají Velikonoce především v kostelích, ale v některých regionech jsou spojeny i s tradičními tanečními oslavami.

Typická velikonoční jídla v Asii odrážejí místní kulinářské tradice, přičemž důležitou roli hrají ryby, mořské plody, rýže, vejce a exotické koření. Příkladem jsou např.: tradiční rýžové nebo kokosové koláčky, indické rybí kari s kokosovým mlékem, čínská čajová vejce vařená ve směsi černého čaje, sójové omáčky a koření máslové sušenky plněné datlemi, ořechy nebo fíky.

Zvyky a speciality v Africe

V mnoha afrických zemích jsou Velikonoce spojeny s kostelními obřady, zpěvem a tancem. V Etiopii se slaví Fasika – místní verze Velikonoc, která zahrnuje dny půstu a noční bohoslužby. V Jihoafrické republice je běžné trávit Velikonoční pondělí v přírodě při rodinných piknicích.

Velikonoční jídla v Africe jsou barevná, kořeněná a silně ovlivněná místními tradicemi a surovinami. V zemích s výrazným křesťanským vlivem, jako jsou Etiopie, Nigérie, Ghana, Jihoafrická republika či Keňa, jsou typická jídla jako např.: pikantní kuřecí ragú připravované s berbere kořením a vařenými vejci, nakládaná ryba s cibulí a kari kořením, grilované maso (často kozí nebo hovězí), lehká pikantní polévka s rybou nebo sladké kořeněné bochánky s rozinkami a polevou ve tvaru kříže.

Zvyky a speciality v Austrálii

V Austrálii se namísto velikonočního zajíčka často objevuje Easter Bilby – vzácné australské zvíře, které symbolizuje ochranu místní fauny. Stejně jako v USA je i zde populární hon na velikonoční vejce a rodinné pikniky.

Austrálie i Nový Zéland mají silné britské kulinářské kořeny, což se odráží i v jejich velikonočních pokrmech. Ačkoliv zde nejsou tak pevně dané velikonoční tradice jako v Evropě, sváteční menu často obsahuje jehněčí maso, ryby, sladké pečivo a čokoládové dobroty.

Na závěr

Ať už Velikonoce slavíte z duchovních důvodů, nebo je vnímáte jako osvěžující oslavu jara, jejich kouzlo spočívá ve spojení tradic, chutí a společných chvil s blízkými.